ثبت نام / ورود
info@valedein.com
021-88190540-86084866
           تازه های سلامت سالمندان موضوع مقاله
تازه های سلامت سالمندان

ده فرمان به وقت سالمندی

سالمندی، سالمندان، فعالیت های سالمندی، مشاوره سالمندی

بازنشستگی شروع دوره جدیدی از زندگی است اما در ذهن برخی از ما این دوره مترادف با بیکاری، استراحت و دست از کار کشیدن است. این طرز تفکر اعتماد به نفس فرد بازنشسته را کاهش می دهد و باعث می شود انسانی که سال ها با حرفه اش شناخته شده، یکباره هویت خود را از دست بدهد و دچار اضطراب و افسردگی شود، در حالی که با برنامه ریزی سنجیده، بازنشستگان می توانند خیلی زود روال عادی زندگی خود را از سر بگیرند. 
 با ده فرمان به وقت سالمندی، از حداقل های بازنشستگی تان حداکثر استفاده را ببرید.
1.  زود بیدار شوید و ورزش کنید:
یکی از عوامل بی حالی و کسالت، خوابیدن طولانی مدت است. پس سعی کنید صبح زود از خواب بیدار شوید و ورزش صبحگاهی، به خصوص ورزش های گروهی را فراموش نکنید. البته اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید حتما قبل از ورزش با پزشک خود در این مورد مشورت کنید. ورزش های گروهی این امکان را به شما می دهد تا با افراد جدیدی آشنا شوید. روابط بین فردی کمک زیاد به جلوگیری از ابتلا به اختلال های روان شناختی افسردگی و اضطرابی می کند.

2.   در کارهای خانه مشارکت کنید:
سعی کنید اوقاتی از روز را که در خانه به سر می برید، خود را به کاری مشغول کنید مثلا با توافق همسرتان در کارهای خانه مشارکت داشته باشید یا خریدها را به عهده بگیرید.
 
3.   کتاب بخوانید و جدول حل کنید:
در اوقات بیکاری کتاب مورد علاقه تان را بخوانید یا جدول حل کنید. فعالیت های ذهنی تا حد زیادی از بروز بیماری آلزایمر و زوال عقل جلوگیری می کند.

4.   با دیگران صمیمانه برخورد کنید:
رفتار تحکم آمیز را کنار بگذارید. این رفتار ممکن است باعث تنها شدنتان شود. دیگران باید با شما احساس راحتی کنند.

5.  قرارهای دسته جمعی بگذارید:
عصرها با دوستانتان قرار ملاقات بگذارید. این قرارها می تواند در منزلتان، پارک محله یا کافی شاپ باشد. انسان ها در این دوران به شدت به قرارهای دسته جمعی نیاز دارند.

6.  فرزندان و نوه ها را به خانه دعوت کنید:
انسان ها در این دوران کوهی از تجربه هستند و سنجیده عمل می کنند. یک روز در هفته را به آموزش نوه ها اختصاص دهید. اگر حوصله این کار را ندارید، فقط برای صرف شام فرزندان و نوه هایتان را دعوت کنید تا دور هم باشید.

7.   مهارتی جدید بیاموزید:
بازنشستگی زمانی است که افراد وقت آزاد بیشتری دارند. هرکس با توجه به علاقه اش می تواند حرفه ای جدید را بیاموزد. چه بسا فرصت انجام کارهایی که سال های زیاد به دلیل نبود وقت آرزوی انجام آنها را داشتید، در دوران بازنشستگی فراهم شود.

8.   مسافرت بروید:
اگر تاکنون کار می کردید و باید سر ساعت در محل کار حاضر می شدید، دیگر چنین تعهدی ندارید و راحت می توانید هروقت که خواستید، در هر فصلی از سال، برنامه یک سفر خوب را تنظیم کنید.

9.  مشغله ای دست و پا کنید:
بسیاری از افراد بیش از حد به شغل خود و ارتباط با همکاران وابسته اند و بلافاصله بعد از بازنشستگی، شغل دیگری انتخاب کنند. این کار بسیار خوب است اما باید دقت کنید که باعث خستگی و دلزدگی تان نشود. همچنین بازنشستگان می توانند با دوستانشان مرکز کاری جدیدی تاسیس کنند.

10.  با یک مشاور مشورت کنید:
اگر علائمی مانند زودرنج شدن، کم خوری و پرخوری، اختلال خواب، گوشه گیری و اضطراب بعد از بازنشستگی سراغتان آمد، شاید نشانه هایی از افسردگی باشد. در این صورت حتما باید با متخصصین  درباره حالت های روانی تان صحبت کنید.